Hydrolaty - idealne na lato

Hydrolaty zyskują coraz większą popularność i często stają się podstawowym punktem w codziennej pielęgnacji. Nic dziwnego, te naturalne wody roślinne są łagodne dla skóry, posiadają szereg dobroczynnych właściwości, nie są mocno alergenne, a do tego można je wykorzystywać na bardzo wiele sposobów do twarzy, ciała i włosów.

Hydrolaty to inaczej wody roślinne, które długo były uważane jako odpad powstały podczas produkcji olejków eterycznych. Dopiero z czasem odkryto, że one również mają właściwości pielęgnacyjne i mogą zostać użyte jako samodzielny produkt lub składnik bardziej złożonych kosmetyków.
Olejki eteryczne powstają w procesie destylacji parą, hydrolat to woda oddzielona od olejku, zawiera jego niewielkie ilości oraz rozpuszczalne w wodzie składniki aktywne danej rośliny, które w samych olejkach nie występują. To dzięki temu hydrolaty są o wiele łagodniejsze dla skóry, mogą być używane bez rozcieńczania, nie uczulają tak jak olejki eteryczne, ale zachowują przy tym podobne właściwości.

Hydrolat aloesowy


Istnieje ponad 75 aktywnych związków, enzymów, witamin, minerałów i składników odżywczych zawartych w aloesie, które nadają mu niewiarygodne właściwości lecznicze.  Między innymi wszystkie witaminy z grupy B (w tym rzadką w roślinach witaminę B12), witaminę A, C i E, minerały oraz nienasycone kwasy tłuszczowe A to tylko część składników, które nadają aloesowi tak wiele dobroczynnych właściwości.
Stosowanie hydrolatu z aloesu załagodzi zaczerwienienia, wysypkę, swędzenie po ukąszeniach owadów, podrażnienia skóry. Pomoże przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia po nadmiernej ekspozycji na słońce, ukoi poparzenia słoneczne i wspomoże regenerację skóry. Hydrolat aloesowy posiada również właściwości stymulujące syntezę kolagenu w skórze, działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.
Hydrolat aloesowy ma również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i wspomaga gojenie, przez co sprawdzi się także w przypadku cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.



Hydrolat z róży damasceńskiej

Hydrolat różany jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i witamin, takich jak A, C, D i B6. Może być stosowana w przypadku każdego rodzaju cery, od suchej, wrażliwej i naczynkowej, po tłustą i trądzikową. Jest niesamowicie kojąca dla skóry, łagodzi podrażnienia, regeneruje i mocno nawilża. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy woda z kwiatów róży damasceńskiej posiada także właściwości antyoksydacyjne. Zapobiega szkodom wyrządzanym przez wolne rodniki i przyczynia się do opóźniania procesów starzenia skóry.
Natomiast w przypadku cery mieszanej, tłustej i trądzikowej, pomaga zrównoważyć skórę, usuwa nadmiar sebum, zadziała antybakteryjnie, przeciwdziałając powstawaniu zmian trądzikowych i łagodząc stany zapalne.


Hydrolat z kwiatów pomarańczy

Hydrolat z kwiatu pomarańczy zawiera naturalny kwas alfa-hydroksylowy (AHA), przez co działanie oczyszczająco i złuszczająco na skórę. Dzięki temu pory zostają oczyszczone, skóra nabiera ładniejszego kolorytu i jest także lepiej przygotowana na przyjęcie składników aktywnych z innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jednocześnie hydrolat działa bardzo delikatnie. Oczyszcza, zwęża pory, matuje i pomaga regulować przetłuszczanie cery, ale nie narusza przy tym naturalnego sebum i bariery hydrolipidowej skóry, pozostawiając ją nawilżoną i miękką.
Woda z kwiatów pomararańczy posiada także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne - łagodzi stany zapalne skóry, wspomaga leczenie trądziku i przeciwdziała powstawaniu  nowych niedoskonałości.


Jakie zastosowania mogą mieć hydrolaty roślinne?

    • Zamiast toniku - Hydrolaty mają zbliżone pH do naszej skóry. Działają tonizująco, przywracają skórze naturalną równowagę i przygotowują ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.

    • Odświeżająca mgiełka do twarzy, ciała i włosów - Hydrolaty świetnie sprawdzą się zwłaszcza latem podczas wysokich temperatur. Szybko odświeżą, oczyszczą skórę w ciągu dnia i zapobiegną utracie wilgoci. Delikatna mgiełka rozpylona kilkanaście centymetrów od twarzy, oczywiście niezbyt często, nie naruszy nawet codziennego makijażu. Warto również przechowywać hydrolaty w lodówce, dzięki czemu jeszcze lepiej odświeżą i przyniosą ulgę w upalne dni.

    • Nawilżająca baza pod oleje przy olejowaniu włosów - Olejowanie włosów to bardzo popularna i rewelacyjna metoda poprawiająca ich kondycję. Nie każdy jednak pamięta o tym, że oleje same w sobie nie nawilżą włosów. Dlatego przed nałożeniem oleju, wystarczy spryskać włosy hydrolatem,  dzięki czemu efekty olejowania będą przynosić jeszcze lepsze efekty.

    • Składnik maseczek -  Hydrolaty są fantastycznym zamiennikiem wody do przygotowania naturalnych, domowych maseczek, takich jak na przykład sproszkowane glinki. Maseczka przygotowana na bazie wody roślinnej zostanie dodatkowo wzbogacona jej składnikami odżywczymi i zyska jeszcze lepsze właściwości pielęgnacyjne. Oczywiście hydrolaty z powodzeniem mogą również zastąpić  bazę wodną w innych domowych kosmetykach.

    • Łagodzenie podrażnień - Dzięki swoim właściwościom łagodzącym, hydrolaty pomogą ukoić podrażnienia skóry, spowodowane na przykład przez nadmierną ekspozycję na słońce. Wodę kwiatową można stosować mgiełką bezpośrednio na skórę lub zrobić lekko schłodzony okład.

    • Wcierka do skóry głowy - Wody kwiatowe ukoją i nawilżą podrażniony skalp, a niektóre z nich wspomogą także zmniejszanie przetłuszczania włosów.